Dal Cin Luigi "W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie"

 

Książka "W lesie Baby Jagi" to kolekcja opowiadań o zwierzętach, magii i cudach z tradycyjnych rosyjskich wierzeń. Krótkie, ale wciągające historie do czytania samodzielnie przez dziecko – lub wspólnie z rodzicem – doskonale ukazują rosyjską kulturę i specyfikę, a tajemnicze, przykuwające wzrok ilustracje (jedno z opowiadań zilustrował Józef Wilkoń) kryją w sobie wiele fascynujących szczegółów. Ta książka to pierwszy krok do poznania bogatej kultury i historii Rosji.

Ta książka przyszła do mnie niespodziewanie, ale dzięki niej przeniosłam się do świata rosyjskich baśni. Znaliście jakieś? Ja nie.

Mamy tu między innymi tytułową historię o Babie Jadze. Tylko tu mamy gęsi, które z nią współpracują. Jest też historia o biednym rybaku i złotej rybce oraz o księżniczce zamienionej w żabę. Niektóre baśnie są podobne do tych, które czytano mi w dzieciństwie.

Te historie czyta się jednym tchem. Najbardziej przemówiła do mnie ta o siostrzyczce Alonuszce i braciszku Iwanuszce. Najbardziej złapała mnie za serce.

Czuć tu rosyjskie klimaty. Widać to też na rysunkach, które są w książce. I tu muszę zaznaczyć jedną rzecz - te obrazki mogą nieco przestraszyć mniejsze dzieci, to książka raczej dla starszych, tak 10 lat wzwyż. Zresztą baśnie nie należą do najprostszych. Mnie ta książka oczarowała, ale chcę być z Wami szczera, żebyście nie kupili tej książki maluchowi. To nie dla takiego odbiorcy jest ta publikacja.

Te historie mogą wzruszyć, wspomniana baśń o braciszku i siostrzyczce jest przepiękna. Jeśli chcecie przekonać się, jakie baśnie czytano w Rosji, polecam tę publikację.

Za egzemplarz recenzencki
dziękuję Wydawnictwu Słownemu.

Udostępnij ten post

1 komentarz :

  1. Nie czytałam nigdy rosyjskich baśni. Książka z pewnością znajdzie swoich fanów.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka