Mikołaj Marcela "Dlaczego szkoła cię wkurza i jak ją przetrwać"

 

Szkoła potrafi być naprawdę wkurzająca i przestarzała! Czujesz się w niej czasami jak na taśmie produkcyjnej albo w zakładzie karnym? Natłok materiału do przyswojenia, nauczyciele bardziej skupieni na twoich błędach niż sukcesach, stresujące sprawdziany od bladego świtu… A do tego te ciągłe pytania: „Jak było w szkole?”, choć już po twojej minie wiadomo, że: nudno, sztywno i powtarzalnie!

Może przyszedł czas na prywatną rewolucję edukacyjną? Ta książka ci w tym pomoże. A Mikołaj Marcela doradzi, jak przetrwać w tym dziwnym miejscu, jakim bardzo często jest szkoła. Co najważniejsze: nie będzie przynudzał! Pisze krótko i na temat! W książce znajdziesz rady, m.in.:

  • jak przekonać rodziców, że godziny spędzone w internecie i na YouTubie są ważnym elementem twojej edukacji;
  • jak uczyć się mniej, a osiągać więcej;
  • jakich narzędzi używać i jak tworzyć notatki, by wiedza sama została ci w głowie;
  • jak każda porażka staje się szansą na odkrycie czegoś nowego;
  • jak zaplanować naukę, by przygotowanie się do klasówki nie zmieniło się w torturę;
  • jak sen, sport i odżywianie wpływają na twoją naukę.

Nie ma co ukrywać - dzisiejsza szkoła jest przestarzała. Sposób, w jaki prezentuje się uczniom treści, jakich mają się nauczyć, pozostawia wiele do życzenia. Wciąż wkuwa się materiał na pamięć, zamiast pokazywać uczniom eksperymenty i zachęcać ich do brania udziału w takowych. Chemia i fizyka są ciekawe, ale nie wtedy, gdy wkuwa się je z podręczników. Na przestarzały system edukacji zwraca w swojej książce Mikołaj Marcela.

Autor w swojej ilustrowanej publikacji daje młodym ludziom wskazówki, w jaki sposób mogą się efektywnie uczyć. Zwraca uwagę na to, jak robić notatki, by cokolwiek z nich zapamięta. Zdradza także ciekawe triki na to, jak mogą na przykład nauczyć się słówek z innego języka. Sama stosowałam podobną metodę, ale nie chcę tutaj zdradzać szczegółów - odsyłam Was do książki. Mikołaj Marcela zwraca także uwagę na to, jak ważne są wysypianie się i odpowiednia dieta.

Książka jest napisana w prosty sposób. Dużo tu odniesień do kultury, co dodatkowo urozmaica książkę. Nie ma tutaj suchych rad. Wiele z rzeczy, o których mówi autor, przerobił on na własnej skórze. Skoro u niego zadziałały, to i w Waszym przypadku może być podobnie. Całość jest podzielona na rozdziały. Każdy z nich jest poświęcony innemu zagadnieniu, dzięki czemu treść jest uporządkowana, nie ma tutaj skakania z tematu na temat.

To książka nie tylko dla uczniów, ale też i dla ich rodziców oraz nauczycieli. My, dorośli, często zapominamy o tym, jak zachowywaliśmy się w szkole i jaki mieliśmy do niej stosunek. Ta publikacja może pewne rzeczy przypomnieć, a i da na niektóre z nich zupełnie inne spojrzenie. 

Jeśli chodzicie do szkoły, uczycie w niej albo macie w domu ucznia, to myślę, że może Was zainteresować ta książka.

Udostępnij ten post

1 komentarz :

  1. Na pewno pomocna książka. Rodzice powinni sięgać po takie książki

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka