Przedpremierowo! Christopher W. Gortner "Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka"

 

Jej pełne dramatycznych zwrotów życie jest naznaczone skandalami. Aby uniknąć losu kurtyzany, Sarah usiłuje zrobić karierę na deskach teatru i dąży do zdobycia niezależności. Jej swobodny tryb życia kończy się nagle, gdy odkrywa, że jest w ciąży. Decyduje się na urodzenie dziecka, choć naraża się na społeczne potępienie i samotność. Dzięki olśniewającej urodzie i nowatorskim występom osiąga jednak nieoczekiwany sukces. Staje się najbardziej cenioną francuską aktorką, która urzeka publiczność odważnymi interpretacjami scenicznymi postaci, zarówno kobiecych, jak i męskich. Ekstrawagancki talent i skandaliczne zaręczyny w Londynie otwierają jej drogę do światowej sławy.
Christopher W. Gortner jest jednym z tych autorów, po których książki sięgam w ciemno, bez względu na to, o czym są. Jest dla mnie prawdziwym czarodziejem pióra, który w niezwykły sposób potrafi opowiadać o kobietach, wcielając się w nie w narracji pierwszoosobowej. O ile wcześniej wiedziałam, o kim mówił w swoich powieściach, o tyle o Sarah Bernhardt usłyszałam po raz pierwszy. Nie miałam pojęcia, kim była, gdy sięgałam po książkę.

Sarah była nieślubnym dzieckiem kurtyzany. Niekochana przez matkę, nieznająca swojego ojca, była oddawana na wychowywanie w różnych miejscach. By uchronić się przed niechcianym małżeństwem, postanowiła spróbować sił w aktorstwie. Jej droga na szczyt była wyboista. Autor opisuje, jak wyglądała.

Za sprawą tej powieści przeniosłam się w miejscu i czasie. Totalnie przepadłam, czytając o niekochanej dziewczynce, która znalazła na chwilę swoje miejsce w klasztornej szkole, a potem postanowiła zostać aktorką. Pokochałam Sarah, choć niektóre jej decyzje były dla mnie niepojęte. Miała jednak w sobie tyle charyzmy, że chciałam przebywać razem z nią. Za to z całą mocą nienawidziłam jej matki. Miałam ochotę odciąć sobie dopływ powietrza za każdym razem, gdy tylko pojawiała się na kartach powieści. Autor w tej historii pokazuje, jak traktowano kobiety, co było "wyznacznikiem" ich wartości. Oddaje stan mentalny ówczesnego społeczeństwa.

Uwielbiam powieści Gortnera nie tylko za to, że są dopracowane w warstwie historycznej. Autor idealnie oddaje również złożony charakter postaci, o której opowiada. Kupiłam Sarah z całym dobrem inwentarza. Widać, że ta aktorka fascynowała autora i dołożył wszelkich starań, by z kart powieści patrzyła na nas postać z krwi i kości, a nie wydmuszka, o której za chwilę zapomnimy. Za to niezwykle cenię powieści autora. To nie są nudne, napompowane datami i nazwiskami książki, a pełne życia historie, które czytelnik chłonie całym sobą. Polecam.

Premiera książki odbędzie się już jutro!

Za egzemplarz recenzencki
dziękuję Wydawnictwu HarperCollins Polska

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka