Przedpremierowo! Daniel Boduszek, Żaneta Gotowalska-Wróblewska "Jak się nie dać psychopacie? Poznaj jego metody"

 

Kim jest współczesny psychopata i jak go zdemaskować?

Czy wiesz, że wchodząc do więzienia, nie spotkasz więcej psychopatów niż w osiedlowym sklepie, szpitalu czy w tramwaju?

A jeżeli jest nim Twój partner, możesz się nie zorientować przez wiele lat, dopóki sam nie zdecyduje, że chce „zdjąć maskę”.

A co, jeśli jest nim Twój rodzic? Czy warto przekonać go do terapii?

Nie tylko mordercy, ale też menedżerowie czy chirurdzy. Psychopatą może być miły lekarz, którego spotykasz w szpitalu, lub urocza koleżanka z pracy. Nie zawsze są to krwawi mordercy z wypisanym na twarzy złem. Potrafią świetnie się maskować. Są wręcz zawody, w których psychopaci odnajdą się doskonale, dzięki czemu mogą być dla społeczeństwa bardzo użyteczni. Sami też najczęściej decydują, kiedy chcą się ujawnić. Ale czy na pewno jesteśmy wobec nich bezradni?

Psychopaci są wśród nas. I to nie tacy, jak pokazują nam ich seriale, filmy czy książki. Być może mamy nawet ich w swoim bliskim otoczeniu, jednak nie jesteśmy tego świadomi. Jak to możliwe? To bardzo inteligentni ludzie, potrafią wyuczyć się pewnych zachowań i oszukać nawet psychologów. Doskonale się maskują. A co dzieje się, gdy opadną maski? Gdy osiągną swój cel i ofiara, którą owinęli sobie wokół palca, nie będzie im już potrzebna?

Bardzo czekałam na tę książkę. Intrygowało mnie, co autorzy będą chcieli przekazać mi o psychopatach. Od razu zaznaczam jedną rzecz - ta publikacja jest niewielka objętościowo. Stanowi raczej punkt wyjścia do dalszego badania tematu niż jego obszerne omówienie. Przykładów z życia wziętych też jest jak na lekarstwo. Zwłaszcza pod tym względem czuję niedosyt.

Pierwsze dwa rozdziały opisują z naukowego punktu widzenia zagadnienie psychopatów. Dowiecie się na przykład, kto ze znanych osób może mieć zadatki na psychopatę i jak psychopaci odnajdują się na przykład w polityce. Przekonacie się także, jak tacy ludzie tworzą związki, skoro brakuje im empatii i są nastawieni wyłącznie na osiągnięcie pewnego celu.

Książka jest napisana bardzo prostym językiem, nie będziecie mieć problemu ze zrozumieniem tego, co chcą przekazać autorzy. Nawet w tych stricte naukowych fragmentach. Plus za obalenie mitu psychopaty, który krąży w szeroko pojętej popkulturze, a także za pokazanie, że tacy ludzie są w stanie nabrać każdego, nawet specjalistę. Uwolnienie się spod wpływu takiej osoby też nie jest proste, ale są tu wskazówki dla tych, które chcą przerobić temat i ruszyć dalej.

Jak wspomniałam wcześniej, to dobry punkt wyjścia do dalszego badania tematu. Uważam, że ta publikacja może pomóc osobom, które spotkały psychopatę na swojej drodze.

Premiera książki odbędzie się 27 września!

Za egzemplarz recenzencki
dziękuję Wydawnictwu Znak.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka