Michael Robotham "Dobra dziewczyna, zła dziewczyna"

 

ONA WIE, KIEDY KŁAMIESZ

DZIEWCZYNA BEZ PRZESZŁOŚCI

Zmarznięta, głodna i brudna. Nie wiadomo, kim jest, ani kto ją skrzywdził. Wiadomo, że nikt jej nie szukał.

Po sześciu latach od odnalezienia Evie jej tożsamość pozostaje tajemnicą. Nikomu nie udało się do dziewczyny zbliżyć na tyle, aby zrozumieć, co skrywa pod maską agresywnej i nieprzewidywalnej outsiderki. Jedyną pewną rzeczą jest to, że bezbłędnie rozpoznaje, gdy ktoś kłamie.

CHŁOPAK, KTÓRY PRZETRWAŁ

Dwadzieścia lat temu Cyrus Haven wrócił po szkole do domu. Od wejścia czuł, że wydarzyło się coś bardzo złego. Kiedy odkrył, że jego starszy brat zamordował oboje rodziców i dwie siostrzyczki, cały świat chłopaka legł w gruzach.

Dziś Haven pracuje jako policyjny psycholog. Gdy spotyka na swojej drodze intrygującą Evie Cormac, postanawia wspólnie z nią odkryć potworną prawdę kryjącą się za morderstwem młodej mistrzyni łyżwiarstwa.

Wschodząca gwiazda łyżwiarstwa figurowego, Jodie, zostaje znaleziona martwa. Do sprawy zostaje zaangażowany policyjny psycholog Cyrus Haven. 20 lat temu jego rodzice i siostry zostały zamordowane przez jego starszego brata. On przeżył, bo nie było go w domu, gdy Elias wpadł w morderczy szał. Cyrus poznaje Evie. Młodą dziewczynę bez przeszłości. Odnaleziono ją 6 lat temu, ale nie ma bliskich, nikt nie zgłosił jej zaginięcia. Jej tożsamość pozostaje tajemnicą, Evie zresztą nikomu nie pozwala jej odkryć. O dziewczynie wiadomo tylko tyle, że potrafi bezbłędnie rozpoznać, gdy ktoś kłamie. Czy umiejętność Evie pomoże odnaleźć mordercę Jodie?

Wciągnęłam tę książkę w dwa wieczory. To jeden z lepszych thrillerów, jakie w ostatnim czasie czytałam. W trakcie lektury pojawiały się w mojej głowie różne scenariusze dotyczące tego, co się stało, ale żaden z nich się nie sprawdził, co bardzo mnie ucieszyło. Uwielbiam, kiedy autor do samego końca utrzymuje mnie w napięciu i niewiedzy. Tak było w tym wypadku.

Bohaterowie zostali bardzo wyraźnie zarysowani. Zarówno Cyrus, jak i Evie zapadają w pamięć. Każde z nich jest mocno dotknięte przez życie. Każde z nich ma swoje tajemnice. Początkowo odczuwałam dystans, jeśli chodzi o Evie, ale im więcej wiedziałam na jej temat, im dłużej przebywałam w jej towarzystwie, tym lepiej ją rozumiałam. Trzeba dać jej czas. Zachowanie Cyrusa czasem przyprawiało mnie o zawroty głowy, ale takie niecodzienne podejście do pracy mnie fascynowało. I na plus zaliczam to, że autor nie wykłada wszystkich kart, jeśli chodzi o przeszłość Cyrusa i Evie. To tylko podsyca moją ciekawość, może pojawi się kiedyś kontynuacja. 

Finał książki mnie zaskoczył, nie spodziewałam się takiego obrotu wydarzeń. Po lekturze mam takie poczucie pustki, że ta historia się już skończyła i jest mi przykro z powodu tego, co spotkało Jodie. Nie znałam jej, uczestniczyłam tylko w śledztwie, które miało odpowiedzieć na pytanie, kto i dlaczego ją zamordował, ale mam wrażenie, że ją znałam. Nie zasłużyła na to, co ją spotkało.

Jeśli szukacie powieści, w której warstwa psychologiczna jest rozbudowana, a intryga trzyma w napięciu do samego końca, to dobrze trafiliście. To póki co jedna z lepszych książek, jakie czytałam w tym roku i polecam ją, bo po lekturze zostawia z kilkoma pytaniami w głowie. Nie zdradzę, z jakimi, bo naprowadzę Was na rozwiązanie zagadki.

Za egzemplarz recenzencki
dziękuję Wydawnictwu Znak.

Udostępnij ten post

1 komentarz :

  1. To już druga pozytywna recenzja tej książki, więc będę musiała ją przeczytać.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka