Lisa Genova "Sekret O'Brienów"


O tym, że istnieje taka choroba jak pląsawica Huntingtona, dowiedziałam się z serialu Doktor House. Jedna z jego asystentek dowiedziała się, że podobnie jak matka i brat, cierpi na tę chorobę. Czym jest pląsawica Huntingtona? To niezwykle rzadka choroba genetyczna, na którą na chwilę obecną nie ma lekarstwa. Można tylko złagodzić jej przebieg. Pierwsze objawy pojawiają się dość późno, dopiero koło 35. roku życia. Od momentu rozpoznania średni czas przeżycia pacjenta wynosi od 15 do 20 lat. Chorzy umierają w okropnych męczarniach. Najczęstszą przyczyną zgonu jest spowodowane przez problemy z połykaniem zachłystowe zapalenie płuc.
Joe O'Brien jest policjantem, wzorowym mężem i ojcem. Czasem zdarzy mu się zdenerwować czy coś upuścić. Niby nie jest to powód do paniki, jednak z biegiem czasu zaczyna dziać się z nim coś złego. Ulega w końcu namowom żony i idzie do lekarza. Nie wie, że wyjdzie od niego z wyrokiem śmierci. Okazuje się, że mężczyzna cierpi na pląsawicę Huntingtona i będzie powoli umierał. Najgorsze jest jednak to, że tę chorobę mogą odziedziczyć dzieci. O'Brienowie mają ich aż czworo. 
Joe zdaje sobie sprawę z tego, że pozostało mu niewiele czasu. Nie wie, co ma z nim zrobić. Nie chce, by bliscy cierpieli razem z nim, lecz z drugiej strony nadal chce uczestniczyć w ich życiu. Jesteście ciekawi, co zrobi? Chcecie wiedzieć, czy jego dzieci są zdrowe? Sięgnijcie zatem po książkę Lisy Genovej. Ona odpowie Wam na wszystkie te pytania.
Mogę śmiało powiedzieć, że Sekret O'Brienów to najlepsza, moim zdaniem, książka tej autorki, która do tej pory ukazała się na naszym rynku wydawniczym. Płakałam przy niej, śmiałam się, złościłam się i z niecierpliwością czekałam na dalszy bieg wydarzeń.
Najmocniejszym punktem tej powieści jest to, że autorka nie skupiła się na samym przebiegu choroby i na jej objawach, ale na tym, jak jej rozwój wpłynął na rodzinę O'Brienów. To doskonała powieść psychologiczna o prawdziwej miłości w obliczu choroby. Zmusza do refleksji i odpowiedzenia sobie na pytanie, co zrobiłoby się, gdyby coś takiego spotkało mnie i moich bliskich.
Strzałem w dziesiątkę było także podzielenie książki na kilka części. Z jednej strony poznajemy potwora, czyli pląsawicę Huntingtona z medycznego i wyłożonego w bardzo prosty sposób punktu widzenia, z drugiej strony słyszymy, co na ten temat mają do powiedzenia Joe i jego najmłodsza córka, Katie. To pozwoliło poznać dylematy nie tylko chorego, który zastanawia się, co zrobić ze swoim życiem, ale także jego dzieci, dorosłych ludzi przeżywających chorobę ojca, ale także mających świadomość, że wkrótce mogą podzielić jego los.
Pląsawica Huntingtona to choroba, o której wciąż wiemy niewiele. Nie znam nikogo, kto by się z nią zmagał. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak wygląda życie z nią - zachęcam do lektury. Ostrzegam tylko, że długo o niej nie zapomnicie i pewnie kilka razy otrzecie łzę w trakcie czytania.

Lisa Genova
Sekret O'Brienów
Wydawnictwo Filia
Poznań 2015

Udostępnij ten post

10 komentarzy :

 1. Po książki Lisy Genovy przymierzam się już od pewnego czasu, czytałam bardzo dużo dobrego o jej twórczości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam już o tej chorobie. Tematyka jak najbardziej interesująca, więc chętnie przeczytam tę książkę.
  Podoba mi się ta okładka. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak ma to "coś".

  OdpowiedzUsuń
 3. słyszałam o tej chorobie w jakimś serialu, ale to nie był House, bo nigdy w życiu go nie oglądałam :D teraz mam zagwozdkę :D

  dziękuję! :) ja nie lubię czytników, tabletów i innych takich ;x

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja na razie zasadzam się na "Motyla" i liczę, że upoluję w najbliższym czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Od jakiegoś czasu ta książka mnie interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przerażająca choroba... Książkę koniecznie muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 7. Na półce czeka na mnie "Motyl". Ale czasu brak. Bardzo lubie takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Straszna choroba... mam nadzieję, że na nią nie cierpię, ale kto tam wie co mi się objawi za 12 lat... po książkę sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 9. Od jakiegoś czasu planuję, by kupić sobie książkę "Motyl" Lisy Genovy, a teraz widzę, że warto również zapoznać się z innymi jej książkami. :) Zainteresowałaś mnie swoją recenzją. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lisa Genova to jedna z autorek, które piszą w bardzo prosty i trafiający do czytelnika sposób o trudnych życiowych sytuacjach. Warto przeczytać jej książki. Gorąco polecam :)

   Usuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka