Poniedziałki ze zbrodnią w tle :#26 John Carlin "Tajemnica Oscara Pistoriusa"


Przyznam szczerze, że o Oscarze Pistoriusie usłyszałam po raz pierwszy kilka miesięcy przed tym, jak zamordował swoją dziewczynę, Reevę Steenkamp. Widziałam ich zdjęcie na jednym z portali. Nagłówek informował, że niepełnosprawny sportowiec znalazł miłość swojego życia. Ona była modelką, on - gwiazdą sportu. 13 lutego 2013 roku doszło do tragedii. Mężczyzna zabił kobietę. John Carlin próbuje wyjaśnić jak doszło do tego zdarzenia.
Oscar Pistorius przyszedł na świat 22 listopada 1986 roku w Sandton (RPA). Wrodzona wada kości strzałkowych zmusiła jego rodziców do dramatycznej decyzji. Postanowili amputować nóżki chłopca. Nigdy jednak nie traktowali go jak kaleki. Dzięki temu Oscar sam siebie postrzegał jako normalne dziecko i potrafił walczyć o swoje marzenia. Zapragnął być sportowcem i nim został. Był jednak człowiekiem porywczym. Doprowadziło to do tragedii. 
Autor książki pozwala czytelnikom poznać osoby z bliskiego otoczenia Pistoriusa. Stara się także dokonać analizy psychologicznej jego zachowania. Obraz sportowca, który poznajemy, nie jest postronny. Mamy okazję poznać zarówno wrogów, jak i przyjaciół Oscara. Trudno jest mi wywnioskować, jaki właściwie był ten sportowiec. Z jednej strony był przemiłym, nieśmiałym i nieco zagubionym mężczyzną, lecz z drugiej strony jego porywczość mnie przerażała.
John Carlin nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co właściwie stało się 13 lutego w posiadłości Pistoriusa. Ja sama mam co do tego bardzo mieszane uczucia, lecz niespecjalnie chce mi się wierzyć, że był to przypadek. Chyba żadne argumenty mnie do tego nie przekonają.
Nieco obawiałam się tego, że autor będzie szukał taniej sensacji. W końcu nic nie sprzedaje się bardziej niż książka o sławnej osobie, która dopuściła się zbrodni. Moje obawy na szczęście się nie sprawdziły. John Carlin podszedł do sprawy bardzo profesjonalnie. Pokazał wcześniejsze życie sportowca, by dokładnie zbadać jego psychikę, wysłuchał obu stron i nie dokonywał osądów.
W publikacji brakło zdjęć. Może to nawet i lepiej. Nie chciałabym po raz kolejny oglądać tych masakrycznych fotografii z miejsca zbrodni. Dobrze, że nie pojawiły się też słodkie zdjęcia pary z niekoniecznie pasującymi do tej publikacji opisami. 
Oscar Pistorius aktualnie przebywa w więzieniu Kgosi Mampuru II w Pretorii. Odsiaduje tam wyrok za morderstwo. Jego proces nadal budzi sporo kontrowersji. Jest mi żal zamordowanej Reevy, która miała tyle planów na przyszłość i zginęła z ręki ukochanego mężczyzny. Do czegoś takiego nie powinno dojść. Jeśli jesteście gotowi na dość mocne momentami opisy - możecie przeczytać tę książkę. Ostrzegam tylko, że nie jest to łatwa lektura.

John Carlin
Tajemnica Oscara Pistoriusa
Wydawnictwo Znak
Kraków 2015

Udostępnij ten post

4 komentarze :

 1. No nie wiem...z jednej strony ciekawe, z drugiej straszne...

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę przeczytałabym, bo ciekawi mnie ta sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś nie jestem przekonana, co do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mam ochoty na książkę o tym człowieku :/ Przerażająca osoba..

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka