Alicja Kubiak, Jan Kurzela "Indonezja. Ludożercy wczoraj i dziś"

Czy wśród rdzennych ludów Indonezji do dziś istnieje ludożerstwo? Autorzy wraz z przewodnikiem odwiedzają m.in. plemię, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu sądziło, że cały świat stanowi ich okolica i poza nimi nie istnieją żadni inni ludzie. W niedostępnych odmętach dwoje Polaków wchodzi do domów na drzewach umiejscowionych nawet na wysokości kilkudziesięciu metrów, ogląda baby grave, czyli groby małych dzieci wykonane w drzewach, uczestniczy w wyścigach byków, od których publiczność nie jest w żaden sposób odgrodzona. Jeśli chcecie zobaczyć Indonezję inną, niż oferują to przewodniki turystyczne, zapraszam do lektury.
W trakcie czytania tej książki przekonałam się, jak niewiele wiem na temat Indonezji. To dla mnie nieznany kraj. Z jednej strony intrygujący, a z drugiej nieco przerażający. Nasze kultury diametralnie różnią się od siebie. Zwyczaje mieszkańców Indonezji wielu ludzi mogłyby przyprawić o zawał.

Plusem publikacji jest to, że autorzy pokazują to miejsce poprzez zamieszkujących je ludzi, ich zwyczaje. Nie znajdziecie tu zbyt wiele suchych faktów, a raczej opowieści z życia wzięte.

Moim zdaniem na naszym rynku wydawniczym wciąż brakuje tego typu publikacji, dlatego cieszę się, że wybrałam się z autorami w tę podróż. Co prawda momentami czułam ciarki na ciele, ale nie żałuję ani chwili spędzonej nad lekturą. I bardzo chętnie jeszcze kiedyś do niej wrócę. A zdjęcia zawarte w tej publikacji mogłabym oglądać godzinami. Robią wrażenie i bardzo dobrze uzupełniają tę książkę. Oddają to, czego słowa nie są w stanie wypowiedzieć.

Moją uwagę zwrócił fragment na temat misjonarzy. Jestem przeciwna nawracaniu ludzi z wiary ich przodków na naszą. Dlatego też popieram to, co napisali autorzy, w 100%. Co mam na myśli? O tym musicie przekonać się sami, ale to naprawdę daje do myślenia.

Publikacja jest podzielona na tematyczne rozdziały, dzięki czemu jest przejrzysta i czyta się ją z przyjemnością. Jeśli lubicie literaturę podróżniczą, zdecydowanie polecam tę książkę. Przekonajcie się o tym, co autorzy mają Wam do powiedzenia o Indonezji.

Alicja Kubiak, Jan Kurzela
Indonezja. Ludożercy wczoraj i dziś
Wydawnictwo Novae Res
Gdynia 2018

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka