Poniedziałki ze zbrodnią w tle: #143 Katarzyna Bonda, Bogdan Lach "Zbrodnia niedoskonała"

Czy istnieje coś takiego jak zbrodnia doskonała? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, w końcu tylu zbrodniarzom udało się umknąć przed sprawiedliwością. Dlaczego? Ponieważ zaplanowali wszystko do perfekcji czy dlatego, że ich sprawę prowadzili ludzie, których ona przerosła? Dowody zostały źle zabezpieczone, nie było świadków. Jednak współpraca z dobrym profilerem może być kluczem do rozwiązania zagadki.
Katarzyna Bonda, rozmawiając z Bogdanem Lachem, zdradza czytelnikom, na czym polega jego praca. Nie jest to łatwy kawałek chleba, ponieważ profiler musi "wejść w buty" mordercy, poznać jego motywy.

Przyznam szczerze, że pierwsze 85 stron czytało mi się dość opornie. Dopiero gdy dotarłam do części, w której opisywano motywy sprawców, przepadłam na dobre.

Nie miałam zbyt dużych oczekiwań w stosunku do tej publikacji, ale nie żałuję czasu, który spędziłam na lekturze. Mogłam przekonać się, jak wygląda praca profilera, jakie są kolejne stawiane przez niego kroki. Czytanie o motywach mnie zaintrygowało. Niby wydawało mi się, że to takie proste, żeby wytypować sprawcę, ale gdybym miała sama to zrobić, poległabym już na samym początku. Nie umiałabym chyba wczuć się w umysł mordercy.

Gdybym miała określić grupę docelową, która z tej lektury wyciągnie dla siebie najwięcej, celowałabym w ludzi, którzy na co dzień obcują z kryminalistyką. Zarówno studentów, jak i starych wyjadaczy. Wszystkich tych, którzy interesują się profilowaniem. Jeśli chodzi o zwykłych czytelników, którzy są żądni emocji i napięcia, mogą tego tutaj nie znaleźć. Mamy tutaj bowiem wyłącznie fakty, Katarzyna Bonda i Bogdan Lach nie wnikają w sytuację ofiary, nie przekazują jej emocji, ale nie powiem, żeby było w tym coś złego.

To nie jest książka dla każdego, ale nie chcę, żebyście przez to zrozumieli, że szkoda na nią czasu i to grafomania. Nie, nic z tych rzeczy. Po prostu sięgając po nią, musicie nastawić się na czytanie publikacji naukowej o profilowaniu. Tutaj nie ma miejsca na wytężanie umysłu, by poznać motywy zbrodniarza. Wszystko zostaje wyjaśnione od początku do końca, żeby uświadomić czytelnikom, jak wygląda praca profilera. To nie jest kryminał, miejcie to na uwadze, jeśli zdecydujecie się na lekturę.

Katarzyna Bonda, Bogdan Lach
Zbrodnia niedoskonała
Wydawnictwo MUZA
Warszawa 2018

Wpis powstał przy współpracy z Alimero.

Udostępnij ten post

2 komentarze :

  1. Bardzo ciekawi mnie twórczość autorki, bo nie miałam okazji czytać jeszcze żadnej jej książki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Zbrodnia niedoskonała" z pewnością nie jest kryminałem, ale dla fanów tego gatunku to pozycja obowiązkowa. A nikt nie mógł stworzyć takiego tytułu lepiej niż Katarzyna Bonda. Warto! :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka