Simona Kossak "Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt"

"Czy orły tęsknią? Czy słonie płaczą? Czy sarny kochają? Czy delfiny rozpaczają? Czy bobry przyjaźnią się z łasicami? Czy goryle łkają ze szczęścia? Czy zwierzęta rozmawiają ze sobą i z ludźmi? Czy lubią się bawić i nie lubią przemocy?" Na te pytania w swojej publikacji odpowiedziała autorka. Jak wygląda życie emocjonalne zwierząt?

To było moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Widziałam jej książki u mojej mamy, ale jakoś nie było mi z nimi po drodze. Już wiem, że muszę nadrobić zaległości.

Uważam, że Simona Kossak miała dar do opowiadania o zwierzętach. Z tej książki biją spokój i pasja. Nie wiem, czy jakiś inny autor potrafił tak oczarować mnie światem zwierząt. Przepadłam z tą książką na dobre.

Nam, ludziom, wydaje się, że wiele wiemy na temat zwierząt. W końcu oglądamy programy przyrodnicze, czytamy o nich książki. Lektura tej książki udowodniła mi, że właściwie wciąż niewiele o nich wiem. Zwłaszcza o ptakach (ale ich się akurat panicznie boję, więc to po części mnie tłumaczy). Słyszałam o niektórych przykładach zachowań zwierząt, które przytoczyła autorka, na przykład o papudze w sądzie, ale zdecydowana większość to było dla mnie coś nowego.

Nie musicie obawiać się tego, że autorka zanudzi Was swoimi słowami. Wręcz przeciwnie, ona czaruje słowem. Niewiele osób potrafi w taki sposób mówić o świecie zwierząt. Opowieści o zwierzętach są krótkie, więc to dobra propozycja dla tych osób, którzy nie mają zbyt wiele czasu na czytanie.

Całość jest uzupełniona zdjęciami. Co prawda czarno-białymi, ale dobrej jakości. Ja jak zwykle miałam palpitacje serca, gdy widziałam ptaki, ale przynajmniej wiedziałam, o jakim zwierzęciu mówi autorka, bo nie wszystkie gatunki znałam.

Polecam tę książkę wielbicielom zwierząt i wszystkim czytelnikom, którzy szukają popularnonaukowej publikacji napisanej w prosty i wciągający sposób.

Simona Kosak
Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt
Wydawnictwo Marginesy
Warszawa 2019

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Wydawnictwu Marginesy.

Udostępnij ten post

1 komentarz :

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka