Przedpremierowo: Bill Bryson "Ciało. Instrukcja dla użytkownika"

Bill Bryson oprowadza nas po zakamarkach ludzkiego ciała – wyjaśnia jak ono funkcjonuje, podkreśla jego niebywałe zdolności do samoleczenia i sygnalizuje sytuacje, w jakich może nas ono (niestety) zawieść. Znajdziecie tutaj zarówno fakty, jak i anegdoty. Jak pisze Bill Bryson: „Spędzamy nasze życie w tym ciepłym, chybotliwym ciele, a traktujemy je jako coś zupełnie oczywistego”. Jak się okazuje po lekturze tej książki, ludzkie ciało wciąż jest tworem pełnym zagadek.

Ludzkie ciało stanowi zbiór zagadek. Niby jest ono dobrze znane, ale wciąż nie odkryto wszystkich jego tajemnic. I ta publikacja to udowadnia.

Autor próbuje odpowiedzieć między innymi na pytania dotyczące tego, dlaczego: ludzie chodzą na dwóch nogach, noworodki tyle śpią, po co ludziom włosy na ciele i co stanie się, kiedy utracimy choćby jeden z naszych zmysłów.

Całość jest napisana w przystępny sposób, z szacunkiem, ale również z przymrużeniem oka. Kilka razy zdarzyło mi się parsknąć śmiechem w trakcie czytania. Między innymi mam tu na myśli fragment o tym, jaki jest mózg nastolatka. Myślę, że wielu rodziców również uśmieje się w trakcie czytania rozdziału poświęconemu mózgowi.

Nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać po tej książce. Nieco obawiałam się tego, że naukowy język tej publikacji mnie przytłoczy. Wiecie, jestem humanistką z krwi i kości i nie wiedziałam, czy zrozumiem wszystko. Ale ta publikacja to nie jest podręcznik do biologii, tego nie musicie się obawiać. Bill Bryson opisuje każdą kwestię w zrozumiały sposób. Posługuje się przykładami wziętymi z życia. Prostymi, ale takie najlepiej trafiają do odbiorcy.

Jeśli chcecie przekonać się, jakie tajemnice skrywa ludzkie ciało, polecam tę książkę. Jest podzielona na tematyczne rozdziały i pozwala poznać nasz organizm ze wszystkich stron. Przy okazji dowiecie się czegoś o chorobach. Niestety, wiele z nich nadal jest dla nas nieznanych i nie wiemy, co robić, by się przed nimi uchronić.

Premiera książki odbędzie się już 26 listopada!

Bill Bryson
Ciało. Instrukcja obsługi dla użytkownika
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Poznań 2019

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Udostępnij ten post

2 komentarze :

  1. Forma przedstawienia zagadnień związanych z naszym ciałem oraz zaprezentowanie jego tajemnic jest tutaj naprawdę doskonała. Bryson posługuje się bardzo przystępnym i lekkim językiem, nie stroni od żartów i pospolitości – chociaż mamy tutaj do czynienia z czystą nauką, to jednak z łatwością wchodzi ona do głowy. Ta opowieść o nas samych naprawdę wciąga i intryguje, zaskakuje niektórymi doniesieniami, uczy i momentami również bawi – Bryson wie jak rozluźnić atmosferę dobrym żartem. Zdecydowanie godna uwagi pozycja!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka