Elżbieta Sitek-Wasiak "Co z ciebie wyrośnie?"

 

Wybitnemu aktorowi groziło, że nie zda matury. Znana zakonnica przysparzała kłopotów opiekunkom swoimi szalonymi pomysłami. Ważny polityk był największym wagarowiczem w klasie, a inny, został wyrzucony z internatu za imprezowanie. Sławna wokalistka złamała regulamin praktyk i musiała powtarzać rok na studiach. Ikona stylu była w dzieciństwie małą łobuzicą z ciągle podrapanymi kolanami, a profesor medycyny był zawieszony w prawach ucznia.

O swoim dzieciństwie i niepokornej młodości opowiadają: Robert Biedroń, Małgorzata Chmielewska, Irena Eris, Michał Kamiński, Robert Korzeniowski, Jolanta Kwaśniewska, Alicja Majewska, Marcin Matczak, Daniel Olbrychski, Adam Rapacki, Vincent V. Severski, Krzysztof Simon, Dorota Sumińska, Monika Zuber.

Moi rodzice niejednokrotnie zadawali sobie pytanie, co ze mnie wyrośnie. Moja starsza siostra była poukładana, spokojna, ja nie potrafiłam usiedzieć na pupce. W sumie nadal nie potrafię. Nie byłam wybitną uczennicą, parę razy miałam świadectwo z paskiem, ale nigdy specjalnie o nie nie zabiegałam. Wiedziałam, że w życiu sobie poradzę, bo mam charyzmę i potrafię sobie zjednywać ludzi. I choć nie miałam łatwo, zaszłam bardzo daleko i jestem z tego piekielnie dumna. Rozmówcy Elżbiety Sitek-Wasiak opowiadają o swoim dzieciństwie, o tym, z jakimi problemami się borykali i dokąd ich to zaprowadziło.

Nie wiedziałam, czego mogę spodziewać się po tej książce, co będę w stanie z niej dla siebie wynieść. Bardzo pouczająca była dla mnie rozmowa z Marcinem Matczakiem, w której pokazuje on, jak jego relacje z ojcem wpłynęły na to, jak wychowuje syna. Przyjemnie czytało się również wywiad z Małgorzatą Chmielewską, kobietą, z której można czerpać przykład garściami. Jej podejście do matek, które uciekły z dziećmi od przemocowych małżonków, zasługuje na uznanie. Ona pomaga, ale jednocześnie uświadamia im, że społeczeństwo nie może utrzymywać ich dzieci, podczas gdy tatusiowie będą sobie szaleć. Daje wędkę, ale to, czy ktoś będzie chciał się nauczyć łowić ryby, to inna sprawa. Za sprawą tej publikacji dowiedziałam się też, jak wyglądało dzieciństwo Roberta Biedronia i nóż w kieszeni mi się otwierał, gdy widziałam, że choć ludzie wiedzieli, co się dzieje u niego w domu, to nikt mu nie pomógł, bo tak kiedyś było. Pijany tatuś - norma, nie ma się co mazać.

Każda z tych rozmów pokazuje wybrany fragment społeczeństwa, w jakim dorastali ci ludzie. Pokazuje różne środowiska bez lukru. Widać, jak ogromny wpływ na tych ludzi miały relacje z rodzicami, którzy nie zawsze wspierali swoje dzieci i starali się je złamać, żeby robiły dobrze według ich mniemania. Można też zobaczyć nieznaną dotąd twarz znanych osób, pośmiać się, ale też zatrzymać i przemyśleć to, co właśnie się przeczytało. Myślę, że każdy znajdzie tu choć jedną rozmowę, z której wyniesie coś dla siebie. Ta publikacja może być iskierką nadziei dla osób w bardzo ciężkiej sytuacji życiowej. Bo nie jest ważne to, co z nami zrobiono, ale ważne jest to, co my z tym zrobimy. 

Za egzemplarz recenzencki
dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka