Guillem Balagué "Messi. Biografia"

Nie wiem, skąd mi się to wzięło, ale mam słabość do Messiego. Nie podkochuję się w nim co prawda i nie wzdycham na jego widok, ale za każdym razem, gdy go widzę, mimowolnie się uśmiecham. Lubię patrzeć na to, jak gra. Jest utalentowany, ale skromny, nie robi z siebie gwiazdy i za to go niezwykle cenię.

Guillem Balagué jest autorem najbardziej obszernej biografii "Pchły". Autor publikacji bardzo szczegółowo opisuje drogę Messiego na szczyt. Przywołuje wspomnienia jego kolegów z zespołu oraz bliskich. Jednak to nie wszystko. Guillem Balagué opisuje w książce argentyńskie realia. Rodacy nie do końca akceptują Messiego. Jest cichy, spokojny. Nie tak według nich powinna zachowywać się gwiazda sportu. Przez ten brak zrozumienia Leo nieraz zastanawiał się nad przerwaniem kariery. Autor książki opisał jego drogę na szczyt. Messi miał zaledwie 17 lat, gdy strzelił pierwszego gola dla FC Barcelony. Był najmłodszym piłkarzem, który tego dokonał. Chęć zrobienia piłkarskiej kariery była okupiona rozłąką z rodziną. Nie wszyscy mogli zostać z Messim w Hiszpanii. Bliscy byli zbyt związani z Argentyną, by porzucić ją na stałe. Oni wyjechali, Leo tam pozostał. Czy żałował kiedykolwiek swojej decyzji? Tego już musicie przekonać się sami.

Messi. Biografia to prawdziwa biblia dla fanów piłkarza. Liczy sobie niemal 700 stron, zapisanych drobnym maczkiem. Autor wnikliwie bada każdy etap kariery Messiego. Znajdziecie tu wiele anegdot na jego temat oraz wypowiedzi osób, które były z nim związane. Książkę czytało się bardzo szybko, hiszpański dziennikarz posługuje się zrozumiałym językiem, otwiera bramę do świata sportu wszystkim, bez względu na to, czy interesowali się wcześniej piłką czy nie.

To bardzo dobra sportowa biografia. Rzetelna, obszerna, wciągająca. Czytając ją, śmiałam się i płakałam. Zobaczyłam obraz dojrzałego sportowca, który do wszystkiego doszedł ciężką pracą. Nigdy nie porzucał treningów, bo wiedział, że tylko ciężka praca da satysfakcję i doprowadzi go na szczyt. Nie miał pieniędzy, które mogłyby nieco ułatwić mu zadanie. Wszystko, do czego doszedł, zawdzięcza wyłącznie godzinom treningów. Nie przypuszczałam, że poświęcił aż tyle, by spełnić swoje marzenia. Tym bardziej go podziwiam. 

Kariera piłkarska Messiego wciąż trwa, więc powstanie pewnie jeszcze wiele książek o nim. Nie sądzę, by jakakolwiek była w stanie przebić tę. Autor wykonał kawał solidnej pracy. Przyłożył się do pisania, to widać. Włożył w swoją publikację serce. Czytało się ją z ogromną przyjemnością. Jej objętość nie była mi straszna. Nawet nie zauważyłam, kiedy dotarłam do końca. Polecam wszystkim fanom footballu i wielbicielom Messiego. Na pewno nie będziecie zawiedzeni.

Guillem Balagué
Messi. Biografia
Wydawnictwo Sine Qua Non
Kraków 2015

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non :)

Udostępnij ten post

4 komentarze :

 1. Jakoś nie za bardzo jestem zainteresowana tą książką, ponieważ ten Pan zbytnio mnie nie interesuje. Pozdrawiam ciepło ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piłkę nożną lubię, oglądam mecze, ale nie jestem nią zafascynowana w taki sposób, aby czytać książki o zawodnikach, więc to nie dla mnie.
  Pozdrawiam serdecznie :)
  http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie biografie to nie mój klimat, choć niektóre potrafią być ciekawe i przejmujące, jednak na tą się nie skuszę :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Tym razem książka nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka