Jens Henrik Jensen "Mroczni ludzie"

Oxen spędza sylwestrową noc w jednej z szop w pobliżu farmy rybnej, rozpoczyna kolejną serię dramatycznych wydarzeń. Właściciel gospodarstwa, samotny starszy człowiek zwany Rybakiem, wdzięczny za ocalenie życia, proponuje mu pracę i schronienie. Oxen postanawia więc zamieszkać na odludziu. Tymczasem po wielomiesięcznych poszukiwaniach byłej partnerce Oxena, Margrethe Franck, udaje się go odnaleźć. Co z tego wyniknie?


Jeśli pamiętacie moją recenzję pierwszego tomu, wiecie, że nie byłam zbyt zachwycona początkiem cyklu o Oxenie. Czegoś mi w nim brakowało. Postanowiłam jednak dać szansę Jensenowi i jego powieściom. I wiecie co? Bardzo dobrze zrobiłam.

Ta część moim zdaniem bije na głowę poprzednią. W tamtej miałam wrażenie, że dużo rzeczy jest po prostu przegadanych. Nieco obawiałam się tego, że i w tej części tak będzie. Nic z tych rzeczy.

Już na początku mamy dość mocną scenę. Potem akcja trochę zwalnia, ale nie myślcie, że będziecie się nudzić. Dobra, będę szczera, jest kilka niezbyt ciekawych scen, lecz na szczęście nikną one w gąszczu akcji i szybko się o nich zapomina. Tym razem klimat robi swoje, jest napięcie, więc można przymknąć oko na przykład na sceny z wędkowaniem.

Jeśli chcecie sięgnąć po tę książkę, musicie znać pierwszy tom. Nie ma innej opcji. Jest tutaj sporo nawiązań do poprzedniej części i szybko pogubicie się w fabule. Już właściwie na początku nie będziecie wiedzieć, o co chodzi.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej części. Bardzo dobrze rozwinęła cykl i zrobiła mi smaka na zakończenie cyklu, choć przyznam, że po pierwszym tomie nie byłam aż tak ciekawa zakończenia. Teraz z niecierpliwością będę czekać na finał trylogii.

Jens Henrik Jensen
Mroczni ludzie
Wydawnictwo Helion
Gliwice 2019

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
dziękuję Wydawnictwu Helion.

Udostępnij ten post

2 komentarze :

  1. Słyszałam o tej serii trochę dobrego, więc pewnie w przyszłości po nią sięgnę :).

    OdpowiedzUsuń
  2. Już czeka na mojej półce ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka