Patrycja Jaskuła "Gaslighting. Jak uwolnić się od przemocy w relacjach"

 

Pamiętaj:

Nie jesteś przewrażliwiona.

Nie jesteś niczemu winna.

Jesteś wystarczająco dobra.

To twój partner nie jest.

Wyobraź sobie, że na twojej drodze staje partner idealny – atrakcyjny, inteligentny, romantyczny. Ktoś, o kim marzyłaś, zawierając kolejne krótkie związki bez miłości. Po pierwszej randce od razu umawiacie się na drugą, a potem na trzecią, czwartą, by skończyć na planowaniu wspólnej przyszłości. Wszystko zdaje się układać doskonale…

Ale różowe okulary sprawiają, że trudno ci dostrzec czerwone flagi – pierwszą obelgę, pierwszy dzień bez kontaktu, pierwszą awanturę. Starasz się to bagatelizować, a jeśli próbujesz ustalić, co się właściwie stało, w odpowiedzi słyszysz tylko, że przesadzasz, wymyślasz, histeryzujesz… Czujesz się coraz bardziej zdezorientowana, ale lęk przed porzuceniem sprawia, że powoli zaczynasz wycofywać się z życia. Odcinasz się od rodziny i przyjaciół, a on coraz częściej wykorzystuje twoje dobre serce, zaufanie, pieniądze. Ostatecznie odkrywasz, że człowiek, który miał cię kochać, jest zdolny do przemocy…

"Gaslighting jest formą przemocy, nie jakąś dziecinną gierką czy niewinnym żartem. I proszę, żebyś o tym nie zapomniała."

Gaslighting - mówi Wam to coś? Mnie kiedyś mówiło aż za dużo. Wyjście ze związku naznaczonego tym słowem bardzo dużo mnie kosztowało, za bycie w tej relacji zapłaciłam kilkoma znajomościami i własnym zdrowiem, otarłam się o anoreksję. Bardzo długo nie chciałam słuchać innych, zakłamywałam rzeczywistość, tracąc pewność siebie. Uwierzyłam w to, że nikt mnie nie pokocha, jeśli odejdę. Dzisiaj wiem, że to nieprawda, ruszyłam dalej, choć nie było to łatwe. Ta książka może stanowić motywację do pójścia dalej dla osób, które znajdują się w toksycznych relacjach.

Autorka wyjaśnia, czym jest gaslighting. To określenie nie ma jeszcze polskiego odpowiednika, ale stosuje się je, by opisach techniki manipulacyjne, w których wprowadza się drugą osobę w błąd. Doznaje ona dysonansu poznawczego i zaczyna wątpić w to, czy właściwie osądza sytuację. Znajdziecie tutaj przykłady takich zachowań. Osoby manipulowane w ten sposób często nie widzą tego, co się dzieje, ignorują czerwone flagi. Za sprawą tej książki możecie przekonać się, dlaczego tak się dzieje.

Gaslighting jest stosowany nie tylko w związkach, ale także w pracy czy w rodzinnym domu. Ofiarom trudno udowodnić, że są manipulowane. Gaslighter potrafi oczarować innych ludzi i wmówić im inną rzeczywistość. Przekonałam się o tym na własnej skórze.

Pierwsza część książki opisuje tytułowe zjawisko. Druga pokazuje, jak można wyjść z toksycznej relacji. Nie jest to proste ani szybkie. Potrzeba czasu i zrozumienia, przerobienia pewnych rzeczy. Nie musicie obawiać się tego, że autorka posługuje się fachowym językiem, z którego nic nie zrozumiecie. Całość jest napisana w bardzo przystępny sposób. Miałam wrażenie, że słucham dobrej znajomej, z której rad chcę czerpać garściami.

Nie jest to łatwa lektura. Można w jej trakcie odczuwać silne emocje i nie ma w tym nic złego. Dobrze jest dawkować sobie czytanie, żeby, raz, przemyśleć słowa autorki, a dwa, dać sobie czas, jeśli lektura wywołała dyskomfort. Dobra, warta uwagi publikacja, polecam.

Za egzemplarz recenzencki
dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Udostępnij ten post

1 komentarz :

  1. Takie książki na pewno są potrzebne, by otworzyć pomóc otworzyć oczy osobom, które nie wiedzą jak radzić sobie z takimi problemami.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka