Matthew Gregory Lewis "Mnich"

Tę książkę po raz pierwszy czytałam na trzecim roku studiów, gdy przygotowywałam swoją pracę licencjacką. Pisałam o perwersjach seksualnych w Xiędzu Fauście Tadeusza Micińskiego. Były tam nawiązania do Mnicha, więc promotor kazał mi sięgnąć po tę książkę. Teraz miałam okazję, by ją sobie odświeżyć.

Mnich to jedna z moich ulubionych powieści grozy. Matthew Gregory Lewis stworzył niezwykłą historię. Ambrozjo to wykształcony mnich, któremu nie można niczego zarzucić. No, może poza pychą. W końcu jednak mnich zostaje wystawiony na próbę. Kusi go piękna Matylda. To przez nią Ambrozjo rzuca się na Antonię i schodzi na złą drogę.

Matthew Gregory Lewis krytykuje życie klasztorne. Pokazuje, jak obłudni potrafią być ludzie duchowni. Szczegółowo ukazuje czytelnikom upadek moralny Ambrozja. W jego czasach to było coś niezwykłego, autorzy nie zagłębiali się aż tak bardzo w psychikę bohaterów.

To nie jest powieść dla niepełnoletnich czytelników. Dzieją się tutaj bowiem rzeczy, o których nie śniło się nawet filozofom. Duchowni dają upust swoim żądzą wśród trumien. Gwałcą i zachowują się w skandaliczny sposób. Wielu czytelników może zrobić wielkie oczy w trakcie lektury. Podejrzewam, że spora część z nich nie będzie w stanie przejść przez tę powieść. Jest mocna, bardzo mocna. Nawet po latach szokuje odbiorców. Pamiętam, że ja też byłam nią zszokowana. Nie spodziewałam się takich perwersji po XVIII-wiecznej powieści.

Na uwagę zasługuje mroczny klimat, który stworzył w powieści Matthew Gregory Lewis. Czytanie o lochach i grobowcach potrafi zmrozić krew w żyłach. To jedna z lepszych gotyckich powieści, jakie możecie przeczytać.

Wydawnictwo Vesper wykonało kawał dobrej roboty, umieszczając w książce klimatyczne rysunki. Niektóre z nich wzbudzają niepokój, ale dzięki nim całość budzi zachwyt czytelników. Zofia Sinko również stanęła na wysokości zadania, przygotowując przekład. Czułam się tak, jakbym znalazła się w XVIII wieku.

Jeżeli szukacie dobrej powieści gotyckiej, polecam Wam Mnicha. Myślę, że ta historia przypadnie Wam do gustu.

Matthew Gregory Lewis
Mnich
Wydawnictwo Vesper
Czerwonak 2016

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego dziękuję
Wydawnictwu Vesper.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka