Dominika Słowik "Atlas: Doppelganger"


"Transowy, mocny debiut, w którym to, co pospolite, rudne, tandetne na naszych oczach przeobraża się w metafizyczne, fantastyczne" - taką opinię na temat książki autorstwa Dominiki Słowik czytamy na okładce. Paweł Huelle dodaje, że to debiut, na jaki od dawna czekaliśmy. Przyznam szczerze, że nie do końca się z tym wszystkim zgadzam.
Przedstawiony w Atlasie świat obserwujemy oczami małej dziewczynki, która wspomina to, jak modliła się do Bozi, piła herbatę ze szklanek wsadzonych do metalowych uchwytów nagrzewających się od razu do czerwoności i jadała w niedzielę na obiad rosół z tłustymi okami. Jak większość dzieci dorastających w latach '90 należała do "plemienia". Taka wesoła gromadka wybiegała razem na ulicę, wracała do domu brudna, potargana i wzbudzała przerażenie rodziców. Czytałam te wspomnienia z uśmiechem na twarzy. Jestem tylko o 2 lata młodsza od autorki książki i rzeczy, o których pisała, są mi bliskie. Różni nas jedynie to, że ja nie mieszkałam w dzieciństwie w mieście, lecz w niewielkiej miejscowości.
Narratorka opowieści przyjaźni się z anną (pozwoliłam sobie zachować oryginalną pisownię, to nie jest mój błąd). Wraz z nią słucha opowieści jej dziadka. Mężczyzna był kiedyś marynarzem. Życie morskiego wilka wywołało w nim niechęć do tykania, dlatego też w jego mieszkaniu nie ma baterii w żadnym zegarku. Jego żona nie może mieć nawet zegarka na ręce, bo i jego odmierzanie czasu denerwowało dziadka. O ile na początku wątek staruszka mnie bawił, o tyle po pewnym czasie zaczął męczyć. Uważam jednak, że ten bohater był najwyraźniejszy ze wszystkich postaci. Na jego temat dowiadujemy się najwięcej. Inni pojawiają się, lecz nie zostają z czytelnikiem na dłużej.
Podobny problem, jak z historią dziadka, miałam z wątkiem Sadowskiego. Mężczyzna pojawia się znikąd na blokowisku i zaczyna szukać dokumentów potrzebnych do sfinalizowania sprawy spadkowej. Na początku byłam nią zaciekawiona, ale w końcu zaczęłam się nudzić. Czytanie o poszukiwaniu bliżej nieokreślonych dokumentów niezbyt przypadło mi do gustu.
Nie mam pojęcia jak ocenić tę książkę. Historie dziadka i Sadowskiego przeplatają się ze sobą. Z morza przenosimy się do zaniedbanego bloku. Opowieść o mężczyźnie chcącym odziedziczyć w końcu spadek jest wyróżniona z tekstu za pomocą kursywy i ponumerowana. Rzeczą, która niezmiernie mnie drażniła, było to, że w Atlasie nie zachowano zasad interpunkcji. Nie występują tu wielkie litery. Nie przypadło mi do gustu także to, że w narracji pojawiały się przekleństwa. Kiedy widzę coś takiego w książce, od razu przypomina mi się Dorota Masłowska, za twórczością której nie przepadam.
Książkę czytało się bardzo szybko. Połknęłam ją w ciągu jednego wieczora, lecz mam do niej mieszane uczucia. Z jednej strony Atlas urzekł mnie powrotem do dzieciństwa. Wróciły miłe wspomnienia: zabawy na podwórku do późnego wieczora, uwagi o tym, bym wyjęła łyżeczkę z herbaty, bo sobie wybiję oko. Z drugiej strony, przedstawione w książce historie zaczynały mnie w końcu nudzić. Kiedy już myślałam, że pożegnałam się z dziadkiem na dobre, on znów powrócił.
Atlas: Doppelganger przyciągnął mnie do siebie tajemniczym tytułem, który autorka wyjaśnia na początku książki. Zwróciłam także uwagę na okładkę i na to, że akcja dzieje się w miejscu, gdzie aktualnie mieszkam. Chociaż wielu ludzi zachwyca się debiutem Dominiki Słowik, ja obawiam się, że po pewnym czasie o nim zapomnę, choć miło było powspominać wraz z nim dzieciństwo.

Dominika Słowik
Atlas:Doppelganger
Wydawnictwo Znak
Kraków 2015

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego dziękuję portalowi


oraz Wydawnictwu Znak

Udostępnij ten post

7 komentarzy :

 1. Gdybym znalazła tą książkę w jakiejś bibliotece to na pewno bym ją wypożyczyła z względu na tytuł i okładkę, bo są one bardzo ciekawa i tajemnicze, ale po Twojej recenzji jej nie przeczytam. Więc dziękuje Ci za to, że nie zmarnowałam przez kupno tej książki pieniędzy i straconego czasu na jej czytanie. Ogólnie książki bez istot nadprzyrodzony lub bez jakiejś akcji mnie ni pociągają, ale ta zachęca do siebie samą okładką :)

  dusiowata-dusia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka nie zainteresowała mnie niestety.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie okładka w żaden sposób nie przyciąga, wręcz odwrotnie. Twoja recenzja nie nastraja optymistycznie więc chyba sobie odpuszczę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. ta pozycja chyba nie jest dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie bym powspominała te słodkie czasy. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmm, to na pewno dziwna książka :D a czy chcę ją przeczytać? Póki co chyba nie. Jedna Masłowska mi wystarczy ;p

  OdpowiedzUsuń
 7. Sam tytuł dość wyjątkowy, okładka także. Niby zachęca, ale jednak niezbyt mam ochotę ją przeczytać...

  Zapraszam do siebie,
  http://to-read-or-not-to-read.blog.onet.pl/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne. Jeśli zostawicie mi swój adres to obiecuję, że Was odwiedzę :)

Czytelnia mola książkowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka